מה עם הזכויות של השומרים והמאבטחים?

הורים רבים יגיעו ב-1 בספטמבר לגנים ולבתי הספר כדאי להביא את ילדיהם ליום הראשון בשנת הלימודים התשע"ז שתפתח השבוע. לאחר שעננת השביתה מצד ארגוני המורים וההורים ירדה מסדר היום, צריך לזכור שיש עוד בעלי תפקידים שחשוב מאוד לשמור על תנאי העסקתם. אבטחה על ילדים הוא ערך עליון והוא לא חשוב אך ורק בשל שיקולי אבטחה מאיומי טרור כאלה או אחרים. כל בית ספר או גן שמכבד את עצמו רוצה שההורים יהיו רגועים ושום גורם זר יבוא ויכול לאיים או לפגוע בילדים הרכים. לכן מפתיע שהשומרים והמאבטחים, שלהם תפקיד חשוב מאוד בהגנה על ילדי ישראל בזמן שהם בבתי הספר, לא מקבלים תנאים בסיסים בזמן עבודתם.

 

תנאי העסקה מחפירים

 

בניגוד לאבטחת אישיים, פוליטקאיים, מוסדות ציבור ונמלי תעופה אשר מאובטחים על ידי צעירים בוגרי יחידות מובחרות בצבא ומקבלים שכר גבוה, אבטחת בתי הספר נעשית על ידי פנסיונרים 60 שמרוויחים שכר מינימום או קצת מעליו. שומרים אלה עובדים שעות רבות באבטחת בתי הספר ומתן ביטחון לשני מיליון תלמידים. העובדים צריכים להיות בערנות גבוהה בתנאי מזג אוויר משתנים מחום לוהט של יותר מ-30 מעלות בקיץ וקור מקפיא וגשם בחורף. בדיקה שנעשיתה על ידי ידיעות אחרונות מראה תמונה קשה מאוד מבחינת תנאי העסקתם.

סיור במספר ערים בארץ הראתה תמונה דומה. השומרים נמצאים בבוטקה קטן שלרוב לא ממוזג. המאבטחים התלוננו כי בקיץ אי אפשר להיות בבוטקה בקיץ מרוב חום ולחות ללא מזגן ובחורף קר ומקפיא ללא אטימות ראויה בזמן גשם. עיירות רבות שטענו כנגדם על תנאי העסקה שהם הם אובדים חזרנ הטענה כי שומרים צריכים לתצפת על הנעשה בבית ספר ולאבטח את הסביבה. נראה שישנה התנגדות להתקין מזגנים כדאי למנוע מהמאבטחים להשאר זמן רב בתוך הבוטקה ללא תצפיות תכופות יותר על הנעשה בבית הספר.

 

 

איום שביתה מצד השומרים בירושלים

 

מספר שומרים מירושלים החליטו להרים את הכפפה וכנראה משום שהם מודעים יותר לזכויות עובדים, הכריזו כי הם ישבתו בעקבות תנאי העסקה נמוכים. השומרים טוענים כי הם מקבלים שכר מינימום בלבד ועובדים בתנאים לא אנושיים ללא מזגן וללא מאוורר כאשר בבוטקה לא תמיד מותקנת נקודת חשמל שאפשר לחבר אליה מאוורר. השומרים מירושלים טוענים לקיפוח בשל מצב הבטחון הרעוע בירושלים בעקבות גל הטרור הנוכחי שעליו הם מקבלים תוספת שכר.

 

קושי בגיוס עובדים

 

 כמו כן , לפני ימים ספורים ושבוע לפני חזרה לספסל הלימודים התריעו חברות האבטחה על קושי בגיוס מאבטחים. מנהלי מחלקת האבטחה מחיפה ותל אביב שלחו מכתבים לשר הביטחון בטענה שהם דורשים להכיר בתפקיד זה כעבודה מועדפת. כולם מסכימים כי תנאי העסקת המאבטחים צריך להסתפר ולמרות ששומרים רבים מקבלים מכתב פיטורים לאחר תשעה חודשים ושנה בהתאם לחברה בה הם עובדים. אך אם זאת יש חברות שמעסיקות שומרים מספר שנים באופן רצוף. אם זאת הדרישה מהשומרים עולה, והדרישה להיות בכושר גופני טוב ועמידה במבחנים פסיכולגיים מתאימים. תפקיד המאבטח יהיה חשוב מאוד גם בעתיד באבטחת בתי הספר אך בידה של הממשלה וגורמים ציבוריים לשפר את תנאי העסקתם.  אם עובד או מאבטח מרגיש כי נפגע בתנאי העסקתו הוא מוזמן לפנות לעו"ד דיני עבודה לבירור משפטי נוסף.